31. 10. 2023
Další dodaná jednotka měření, analýzy a vtláčení, která bude dodávat vyrobený biometan do sítě. Tentokrát se jednalo o instalaci v Rakvicích
Předúprava surového bioplynu, up-grading bioplynu na biometan a následné vtláčení biometanu v kvalitě zemního plynu do plynárenské sítě, realizace CNG, VTL a STL plynovody. Toto jsou technologie, které dodáváme našim zákazníkům, kteří se rozhodnou pro výrobu tohoto alternativního zdroje zemního plynu.
Biometan bude hrát klíčovou roli v přechodu na zelenou energetiku. V příštích sedmi letech nás tak čeká spousta práce. Vládní cíl počítá v roce 2030 s 500 miliony metrů krychlových biometanu ročně, a podle evropské směrnice by tuzemská výroba měla stoupnout až k 700 milionům metrů krychlových. Těší nás, že právě v oblasti rozvoje výroby biometanu hrajeme významnou roli. Biometan je energetický zdroj s velmi nízkou uhlíkovou stopou a bude významně přispívat ke snížení emisí, zejména v sektoru dopravy,“ uvedl jednatel HUTIRA green gas Radek Kundrata.
Realizací projektů jdeme dosažení těchto cílů naproti. Před rokem jsem uvedli do provozu první zemědělskou odpadovou biometanovou stanici ZDCHP Litomyšl, následoval projekt výroby biometanu v rámci areálu Ústřední čistírny odpadních vod v Praze na Císařském ostrově, který v září tohoto roku vtláčel již první kubíky biometanu do sítě. Aktuálně pak probíhá instalace jednotky měření kvality a množství biometanu pro generálního dodavatele společnost agriKomp Bohemia s.r.o. v BPS Rakvice.
Pro tuto novou biometanovou stanici v areálu bioplynové stanice v Rakvicích jsme dodali kontejner měření, analýzy a vtláčení biometanu do vysokotlakého plynovodu. Výroba a kompletace jednotky probíhala v areálu sídla firmy v Popůvkách a k výrobě byly použity špičkové komponenty pro měření a analýzu od společnosti EMERSON. Následovala dodávka na místo a instalace. Jednotka je tak dalším krokem naší společnosti a příspěvek k ozelenění plynárenství. Kapacita jednotky je 114 Nm3 /h biometanu, přičemž biometan je zde vyráběn pouze z pokročilých paliv (hnůj, odpad). Pro tento projekt zákazník řešil budování VTL plynovodu ve vzdálenosti 650 m. Dle zástupce investora Ing. Ondřeje Friče je pro BPS, která je v provozu od roku 2013, diverzifikace výroby v podobě kombinace elektřiny, tepla a biometanu téměř jediným způsobem, jak dostat projekt do kladných čísel. Se stávající podporou na elektřinu a bez podpory KVET na rok 2024 bychom vážně zvažovali omezení nebo až zastavení výroby. Biometan je tedy logickou cestou.
„Další výhodu ve využití tohoto zdroje spatřujeme v tom, že na rozdíl od tradiční energetiky, kde výstavba nového jaderného bloku potrvá celou dekádu, lze biometanovou stanici uvést do provozu za rok, maximálně rok a půl. Zvýšit výrobu domácího biometanu tak můžeme v neporovnatelně kratším čase. Cesta biometanu pro nás byla před téměř čtyřmi lety strategickým rozhodnutím, které navazovalo na naše bohaté plynárenské zkušenosti. Dnes víme, že rozhodnutí bylo správné. Aktuálně pracujeme na dalších projektech, které jsou ve fázi výroby a jejich dodávka by měla být uskutečněna v průběhu příštího roku. Desítky dalších projektů nejen v ČR ale také na Slovensku máme pak v řešení. “ Ukončuje Monika Zitterbartová výkonná ředitelka HUTIRA green gas.